W dniu 15 czerwca 2024 roku odbyły się XX Jubileuszowe Mistrzostwa Radzionkowa w Żeglarstwie, zorganizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radzionkowie, przy wsparciu Gminy Radzionków oraz firmy Uniwersal. To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło nie tylko pasjonatów żeglarstwa, ale również mieszkańców i turystów, którzy chcieli cieszyć się pięknem tego sportu oraz wspólną zabawą.

Do rywalizacji przystąpiło 12 czteroosobowych załóg, które walczyły o miano najlepszych w świetnych warunkach atmosferycznych. Pełne słońce oraz wiatr o sile od 2 do 3 w skali Beauforta stworzyły idealne warunki do żeglugi, co pozwoliło zawodnikom w pełni wykorzystać swoje umiejętności i cieszyć się każdym momentem na wodzie.
Zmagania żeglarskie były niezwykle emocjonujące. Załogi wykazywały się dużą sprawnością i taktycznym podejściem do wyścigu, co sprawiło, że rywalizacja była zacięta do samego końca. Każdy manewr na wodzie był precyzyjnie przemyślany, a zawodnicy dawali z siebie wszystko, aby osiągnąć jak najlepszy wynik.
Podczas regat, uczestnicy oraz widzowie mogli cieszyć się wyjątkowym poczęstunkiem przygotowanym. Na świeżym powietrzu przygotowano pieczenie kiełbasek, które smakowały wybornie, zwłaszcza w towarzystwie tradycyjnych dodatków. Nie zabrakło również pysznej zupy w postaci żurku, który cieszył się dużym zainteresowaniem za sprawą Restauracja Figaro. Tradycyjny chleb ze smalcem oraz pasztetem z dodatkiem kiszonego ogórka dopełnił kulinarne doznania, tworząc prawdziwie swojski klimat.
XX Mistrzostwa Radzionkowa w Żeglarstwie były nie tylko sportowym wydarzeniem, ale również świetną okazją do integracji społeczności lokalnej oraz promocji aktywnego spędzania czasu. Zwycięzcami jubileuszowych regat została załoga Pyszczaków, na drugim miejscu udany debiut w zawodach zaliczyła osada Szkwału . Trzecie miejsce przypadło Piraniom. Organizatorzy zadbali o każdy detal, dzięki czemu impreza przebiegła sprawnie i dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. Swoją obecnością zaszczycili nas Pan Grzegorz Szeremeta - Zastępca Burmistrza Miasta Radzionków, oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Chorzowie Pani Alina Zawada.
Serdeczne podziękowania należą się firmie Uniwersal Sp. z o.o. oraz Miasto Radzionków za wsparcie i zaangażowanie w organizację tego wydarzenia. Dzięki nim, XX Mistrzostwa Radzionkowa w Żeglarstwie na długo pozostaną w pamięci uczestników i wszystkich obecnych tego dnia. Zawody te nie miałyby racji bytu, gdyby nie gościnność i ogromne wsparcie Stowarzyszenie Żeglarskie "Szkwał", pod przewodnictwem Komandora Klubu Piotr Czornik oraz Sędziego Głównego Marcin Zdebik. Jeszcze raz dziękujemy Wam wszystkim za udział i mówimy do zobaczenia za rok.