IMG_5989.jpgWszystko rozpoczęło się 16 lat temu. Nieliczna grupka zapalonych żeglarzy zainicjowała wtedy pierwsze regaty, które zostały przeprowadzone na zalewie Nakło - Chechło z udziałem 6 załóg.

Wyniki końcowe:

1. Pyszczaki - sternik Jacek Gonera
2. Żaglice - Marcin Spędzia
3. Piranie - Adam Szydło
4. Halibuty - Wojciech Stęchły

Klasyfikacja generalna po XVI Mistrzostwach - kliknij

relacjatv sfera

Od tej pory, co roku rozgrywane są Mistrzostwa Radzionkowa w Żeglarstwie. Od 6 lat regaty są rozgrywane na przeczyckim zbiorniku wodnym W tegorocznych regatach wystartowało jedenaście czteroosobowych załóg. Najpierw odbyły się wyścigi eliminacyjne w trzech grupach po 4 załogi. Każda załoga płynęła czterokrotnie za każdym razem na innym jachcie. Do finałów awansowały bezpośrednio 3 załogi, które zajęły pierwsze miejsca w swoich grupach ( Pyszczaki, Halibuty i Piranie). Natomiast w wyścigu barażowym o ostatnie wolne miejsce w finale popłynęły cztery załogi zajmujące drugie miejsca w eliminacjach: Rekiny, Wieloryby, Żaglice oraz Mameluki. Swoją załogę do finału doprowadził Marcin Spędzia z Żaglic. W 16 letniej historii rozgrywania regat załogi nieraz musiały zmierzyć się z trudnymi warunkami atmosferycznymi (deszcz, ziąb, porywisty wiatr czy upał). Ale najgorsza dla każdego żeglarza jest flauta (brak wiatru). Niestety w ostatnich dwóch edycjach zawodów ze względu na bardzo słaby wiatr, czy wręcz brak wiatru, nie udało się przeprowadzić wszystkich wyścigów. Tym razem warunki były znakomite, wiał równy aczkolwiek niezbyt porywisty wiatr, co spowodowało, że wszystkie osady miały w miarę zbliżone warunki podczas wyścigów a całe zawody przeprowadzono w rekordowych czasie. W finale najlepiej spisała się doświadczona załoga Pyszczaków, która po raz kolejny wygrała radzionkowskie mistrzostwa, Drugim miejscu wywalczyła załoga Żaglic, która do finału dostała się dopiero z barażu. Trzecie miejsce przypadło Adamowi Szydło i Piraniom, które co roku utrzymują się na podium. Na czwartym miejscu zawody ukończyła załoga Halibutów, która jako jedyna uczestniczyła we wszystkich edycjach Mistrzostwach Radzionkowa w Żeglarstwie. Najpierw pod sternikiem Andrzejem Kowalczym, a do trzech lat ster po dziadku przejął wnuk Jakub Stęchły. Na każdych zawodach atmosfera jest znakomita, choć element rywalizacji na wodzie podnosi adrenalinę uczestnikom regat. Na zawody przyjeżdżają całe rodziny kibicując swoim najbliższym. Wiele załóg stanowią członkowie jednej rodziny. Tradycyjnie Firma Uniwersal ufundowała nagrody: puchary, statuetki, medale oraz chusty z motywem żeglarskim. Również pośród wszystkich uczestników zawodów były losowane nagrody rzeczowe ufundowane m.in. przez firmę Areco. Bardzo wyczekiwany przez wszystkich był ostatni akcent zawodów. Tradycyjnie zwycięzcy musieli wykonać skok do wody, ale w tym roku ze względu na upał była to sama przyjemność. Podobnie jak w latach ubiegłych licznie zgromadzeni kibice mogli wybrać się w rejs dużym dwumasztowcem ”DeZetą” i choć przez chwilę poczuć atmosferę żeglowania.

Przez XVI edycji mistrzostw w sumie przewinęły się 43 załogi, a klasyfikacji generalnej prowadzą Pyszczaki przed Halibutami i Piraniami. Kolejne zawody już za rok. Ahoj żeglarze.