IMG_2032.jpgMOSIR Radzionków gościł 23 drużyn , które rywalizowały w X edycji Turnieju Miast i Gmin w Szachach. .Tym razem bezkonkurencyjne okazały się drużyny z Tarnowskich Gór i Piekar Ślaskich reprezentowani przez zawodników ze Strzybniczanki , ich poziom gry okazało się bardzo wysoki...

a mówią,że szachy to powolna gra !!!
Wyniki:

1. Tarnowskie Góry 2 7. Boronów 13. Radzionków 2 19. Łaziska 3
2. Piekary Śląskie 1 8. Poręba 14. Radzionków 3 20. Łazy
3. Tarnowskie Góry 1 9. Świętochłowice 1 15. Bytom 1 21. Łaziska Górne 5
4. Ćzerwionka - Leszczyny 10. BUTW Bytom 16. Łaziska 1 22. Łaziska 4
5. Zawiercie 11. Piekary Śląskie 2 17. Świętochłowice 2 23. Świerklaniec
6. Radzionków 1 12. Bytom PSB 18. Łaziska 2  
Doświadczenia i praca od ponad 40 lat, przynosi efekty. Skład tych drużyn tworzą doświadczeni zawodnicy Henryk Banasik , Jan Plotecki czy uznani już juniorzy na arenie nie tylko polskich szachów Flawian Krawczyk , Mateusz Lichorad , Szymon Kupiecki i Agata Binkowskie już reprezentujący grupę seniorów .Druga drużyna z Tarnowskich Gór wygrała turniej uzyskując 12 pkt z 7 meczy , drugie zajęły Piekary Śląskie 11 pkt a trzecie pierwsza drużyna z Tarnowskich Gór 10 pkt, kolejne Czerwionka -Leszczyny , Zawiercie po 10 pkt.

            Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim 7 rund z czasem gry 15 minut na partię dla każdego zawodnika a drużyna składała się z 3 zawodników dwóch seniorów i co najmniej jeden junior poniżej 18 lat. Jeśli zespoły posiadały silnych juniorów to mogły wystawić wtedy 2 juniorów i z jednym seniorem.

            Cieszy udział już stałych drużyn m.in. z Gminy Łaziska ( aż 5 drużyn), 3 drużyn z Bytomia m.in. Uniwersytetu Trzeciego Wieku (BUTW), a w dwóch pozostałych bytomskich drużynach zagrali juniorzy z MKD Bytom ; obserwując batalie na szachownicy radzili sobie całkiem dobrze . Bardzo duże postępy zrobiły drużyny z Boronowa , Poręby i Zawiercia , oraz nowi gości z Czerwionki -Leszczyny , Łaz , Świętochłowic (2 ekipy) i Świerklańca. Trzy Zespoły z Radzionkowa dobrze rodziły sobie w pierwszej fazie turnieju, ale od 4 rundy już było gorzej choć 6 miejsce przy takim poziomie i konkurencji należy uznać za duży sukces.

            Drużyna z Tarnowskich Gór 2 zdobyła 12 punktów. Drużynę stanowili : (Szymon Kupiecki 3 1/2   pkt ) , Flawian Krawczyk 4 pkt , Jan Plotecki 5 pkt. Drugie miejsce Piekary Sląskie 1 z 11 pkt meczowymi w składzie : Przemysław Ziemski 4 pkt ; Jarosław Ziemski 5 1/2 pkt , Maciej Pełka 5 pkt , trzecie miejsca dla Tarnowskie Góry -1 – 10 pkt w składzie Henryk Bansik 4 pkt, Agata Bińkowska 4 pkt i Mateusz Lichorad 7 pkt (100 %) . Najlepsze wyniki indywidualne uzyskali : Mateusz Lichorad 7 pkt , przed Mistrzem Unii Europejskiej w kategorii do 10 lat Kamilem Warchoł – 6 1/2 pkt i Marcinem Pasieką 6 1/2 pkt .

Najlepszy wynik z Radzionkowa uzyskał Paweł Łęczycki 5 1/2 pkt, a najlepszą indywidualnie wśród Pań była 10 letnia Emilka Leks z Zawiercia 5 pkt. Zawody prowadził i sędziował Rudolf Sobczyk przy pomocy technicznej Jarosława Kupieckiego.

            X- lecie turnieju drużynowego w szachach to efekty wytrwałość i i konsekwencji organizatorów. Konkurencji nie brakuje, wszak po 4 miejscu w szachach męskich na Olimpiadzie w Batumi w bieżącym roku, przy udziale aż 183 zespołów 4 osobowych z całego świata i srebrnym medalu kobiet na Olimpiadzie w Baku 2016 roku powodują modę na szachy i niech tak zostanie jak najdłużej.

                            

                                                                                  Zanotował : R.Sobczyk